Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 955 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Mama Chopina-Justyna Krzyżanowska

wtorek, 16 lutego 2010 14:50
Skocz do komentarzy

 


I tak doszliśmy do zagadek, związanych z matką Fryderyka Chopina. Była osobą do końca życia cichą i skromną, a te cechy osobowości spowodowały, że bardzo niewiele wiemy o szczegółach jej życia. Do najciekawszych świadectw należy korespondencja matki z Fryderykiem, przebywającym od 1830 roku w Paryżu aż do śmierci w 1849 roku. Zastanawiające jest spostrzeżenie, że ze strony matki Chopina nie pozostał żaden, najmniejszy ślad informacji o jej własnych rodzicach, siostrze i przodkach! Czyżby był to zwykły zbieg okoliczności, brak zainteresowania ze strony Fryderyka, czy też w rodzinie Chopinów temat przodków celowo nie był poruszany? Czy wyżej opisane powody dyskrecji wobec ojczystych przodków spowodowały, że - dla równowagi - nie poruszano również tematu dziadków macierzystych Fryderyka? Czy może istniały jakieś racjonalne powody rodowych dyskrecji?
Cisza w przekazie rodzinnym i brak najmniejszych nawet świadectw dały pole najróżniejszym dywagacjom późniejszych badaczy i biografów. Stąd wspomniana historia o pokrewieństwie ze Skarbkami, stąd także hipoteza o neofickim pochodzeniu Justyny. Dla wyjaśnienia trzeba dodać, że w ramach XVIII-wiecznej akcji przechodzenia niektórych rodzin żydowskich na katolicyzm ("frankiści") rzeczywiście pojawiło się kilka rodzin, które przyjęły nazwisko Krzyżanowski i uzyskały nobilitację, związaną z przyjęciem nowo utworzonych herbów (np. Dębno odmienne, Jasna Góra, Krucyni i in.), jednakże rozsiedlenie tych rodzin wiąże się zwykle z dalekimi kresami Rzeczypospolitej - kijowszczyzną i Inflantami. Poza tym kryterium chronologiczne wyklucza tę hipotezę, gdyż wspomniane konwersje i nobilitacje (a więc i przyjęcie nazwiska) miały miejsce w latach późniejszych niż udokumentowane występowanie na Kujawach ojca Justyny, szlachcica Jakuba Krzyżanowskiego.

Autorów wspomnianej pracy o matce Chopina uderzył fakt, że w otoczeniu rodziców Fryderyka nikt nie pozostawił wzmianki o tym, że w czasie ślubu Chopinów (Brochów/Żelazowa Wola 1806 r.) najprawdopodobniej żyła jeszcze jej matka, Antonina z Kołomińskich, oraz starsza zamężna siostra Justyny, Marianna Bielska. Wnioskujemy to z faktu, że zmarły rok wcześniej ojciec Justyny, Jakub, według metryki zgonu: "pozostawił wdowę i dwie córki". Czyżby więc ceremonia ślubu Justyny odbyła się bez udziału najbliższych jej osób, czy też po prostu nikt nie zanotował ich obecności? Dlaczego jedno z najważniejszych źródeł, jakim jest pamiętnik hr. Fryderyka Skarbka, nic nie wspomina o rodzinie żony tak przecież wychwalanego jego nauczyciela, Mikołaja?
Jak dotąd, pomimo szczegółowych i intensywnych badań, nie udało się znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Podziel się
oceń
14
11


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  20 706  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Najważniejsze informacje na temat wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 20706

Lubię to

Więcej w serwisach WP

abczdrowie

Pytamy.pl